Oddělovač

O bariérových plotech

Bariérové ploty mohou být budovány natrvalo, nebo za nějakým dočasným účelem. Pevné oplocení je všeobecně známo jako ohraničení určitého pozemku. U soukromých pozemků na venkově to tradičně bývaly ploty z dřevěných vodorovných latí připevněných na dřevěných, kamenných, ocelových či betonových sloupcích a na latích přibitých dřevěných tyček.

V průběhu let se pak zejména ve městech tyto ploty mění a případně kombinují s podezdívkou. V oblibě jsou také kamenné či betonové panely, nebo zcela odlišný typ plotu z drátěného pletiva. 

U dočasných bariérových plotů rozeznáváme několik typů. Odlišují se druhem materiálu, ze kterého bývají zhotoveny, možnostmi manipulace, rychlosti instalace apod. Většinou se bariérové ploty používají k jednorázovým příležitostem, kdy je nutné oddělit určitý prostor.

Účinná bariéra

Účelem může být zabezpečení ochrany uskladněného materiálu například na staveništi, dalšími důvody jsou sportovní, kulturní akce, nebo městské slavnosti, kdy je třeba oddělit průvod od diváků na chodnících a zajistit jejich bezpečnost.

Jedním z typů bariérového oplocení je i bariérový sloupek, používaný na lesních či jiných účelových komunikacích, kdy je třeba zabránit vjezdu vozidel, která k tomu nemají povolení. Ocelová základna bariérového sloupku se zabetonuje do země a do základny se nasadí samotný sloupek, který se proti vysunutí neoprávněnou osobou zajistí visacím zámkem. Pro lepší viditelnost mívá sloupek reflexní pruhy v červené barvě.

K ohraničení prostoru při sportovních akcí slouží například univerzální bariérový plot, který je prodyšný, odolný vůči UV záření a jeho instalace zabere pár minut. Montážní tyčky jsou z pružného polyesterového skelného laminátu, jsou pevně zapracovány do pleteniny, takže se nemohou ztratit.

Bariérové ploty však mohou být i stabilním ohraničením pozemku u rodinného domu. Příkladem může být oplocení s imitací cihly nebo kamene, které tvoří zalévací okrasné sloupky a desky, které se zasouvají do drážek sloupků. Výšku lze nastavit volbou počtu desek.